„MY JESTEŚMY KARTOFELKI…”

 

 

MY JESTEŚMY KARTOFELKI…”

 

Ziemniak to nie taka zwyczajna roślina. Ma rodowód indiański- uprawiali go ponad 4tys lat temu Inkowie. Do Europy dotarły niedługo po odkryciu Ameryki przez Kolumba.

Potem aż 200 lat torowały sobie drogę na stoły. Europejczycy uważali, że są jarzyną trującą i nazwali je ” diabelskimi jabłkami” , a to dlatego, że jedli gotowane łodygi, liście lub owoce.

Przypadkiem ktoś kiedyś wrzucił do ogniska podziemną bulwę i dopiero wtedy ziemniak został doceniony. Do Polski pierwszy worek ziemniaków przysłał spod Wiednia, w roku 1683, król Jan III Sobieski. Długi czas ziemniaki gościły tylko na dworskich stołach. 100 lat później, zapanowania dynastii Wazów rozpoczęła się ich uprawa. Z niemiecka zaczęto mówić na nie kartofle. Długo były drogim przysmakiem. W połowie XVIII w. za 2,20kg ziemniaków

płacono tyle, co za wołu ważącego 200kg.   Inne nazwy ziemniaka to: grule (Podhale) , pyry (Wielkopolska), bulwy (pomorskie), kobzale, knule (Śląsk). W ognisku wychowawczym „Mrowisko”, we współpracy z biblioteką gminną, dzieci zapoznały się z historią ziemniaka, wysłuchały fragmentów książek „Pyza na polskich dróżkach”, ” Jak wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek”, robiły ziemniaczane stempelki , delektowały się kartoflanymi przysmakami. Podsumowaniem ziemniaczanego święta była nauka piosenki :

My jesteśmy katrofelki

Hopsasa , hopsasa

A na brzuszkach mamy szelki

Hopsa, hopsasa

 

Na poletkach se rośniemy

Hopsasa, hopsasa

Być obiadkiem dla was chcemy

Hopsa , hopsasa

 

Smaczne placki ziemniaczane

Hopsasa , hopsasa

Lub tłuszczykiem polewane

Hopsa , hopsasa

 

Niezłe z nas są też fryteczki

Hopsasa , hopsasa

Wrzuć nas też do sałateczki

Hopsa , hopsasa

 

You may also like...

powiększ/zmniejsz czcionkę
kontrast