LECZ SIĘ ŚWIADOMIE !!!

Z roku na rok zwiększa się sprzedaż leków a co za tym idzie i ich spożycie. Leki dostępne bez recepty i suplementy diety stosuje 89 proc. dorosłych Polaków. Najczęściej są to środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz łagodzące objawy przeziębienia lub grypy. Pod względem ilości zażywanych środków przeciwbólowych zajmujemy drugie miejsce w Europie. Niestety przyjmowanie leków przez pacjentów nie zawsze odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznego ich stosowania. Blisko 40% Polaków nie czyta ulotek dołączonych do leków dostępnych bez recepty.

W odpowiedzi na ten problem Stowarzyszenie „Równość na Fali” w ramach udzielonego przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dotacji realizuje kampanię „Świadome samoleczenie”. Kampania ma zasięg wojewódzki, a jej celem jest wyposażenie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w wiedzę nt. niebezpieczeństw związanych z niekontrolowanym zażywaniem leków bez recepty.

Skutki, zagrożenia, wskazówki dotyczące zażywania leków można zostały przedstawione na stronie internetowej www.swiadomesamoleczenie.pl oraz fanpage’u http://www.facebook.com/swiadomesamoleczenie. Kampania promowana  jest także na plakatach i ulotkach rozprowadzanych na terenie województwa oraz na klipach na kanale youtube https://www.youtube.com/channel/UCQgTkb8sBC13YiGVeswLQIA/

Pamiętajmy, że żaden lek nie jest  pozbawiony działań niepożądanych.  Przyjmowane leków w ilości większej niż zalecana w ulotce, może powodować uzależnienie.  Jeśli zażywasz leki to zrezygnuj z picia alkoholu, by uniknąć nieprzyjemnych a często wręcz groźnych dla zdrowia i życia interakcji.  Pamiętajmy, że ból nie jest chorobą, ale objawem choroby.  Ból bywa sygnałem, że organizm może potrzebować pomocy medycznej. Samodzielne przyjmowanie leków może maskować prawdziwe dolegliwości.

You may also like...

powiększ/zmniejsz czcionkę
kontrast